Vše o nás

Jsme skupina žáků a žákyň od 3. až do 9. třídy a společně vytváříme školní média. Každý si může vyzkoušet to, co ho baví. Píšeme a fotíme pro školní webový magazín Lyčkopis, natáčíme pro školní televizi Reflegs TV a pro školní rádio.

Máme vlastní redakci – místnost v suterénu za kuchyňkou, kde se setkáváme a pracujeme na jednotlivých úkolech. Redakční porady se konají každý pátek od 14:15 (cca do 15:15). Řešíme aktuální akce, připravujeme se na ně, učíme se pracovat s technikou, diskutujeme a snažíme se taky o reflexi.

Je mnoho různých žánrů, kterým je možné se věnovat. Televizní, rozhlasové i psané. Ať už to jsou rozhovory, ankety nebo klasické reportáže a články, občas třeba i přímý přenos. To všechno si zkoušíme.

Několikrát do týdne je možné se scházet i v rámci individuálních konzultací. Ti, kteří s Mediálním klubem teprve začínají, tak mají tak možnost se určité dovednosti doučit dle svých časových možností. Pravidelná setkání všech členů a členek Mediálního klubu probíhají v pátek, pondělky a středy jsou určeny začínajícím, případně těm, kteří potřebují s něčím pomoct nebo poradit.

Jednou za čas za námi také zavítá nějaký odborník či odbornice – nejčastěji přímo z médií. Dlouhodobě spolupracujeme se Zprávičkami České televize, kam přispíváme svými reportážemi. Účastníme se také pravidelných setkání či soutěží školních televizí a školních časopisů.

Jaký by měl být redaktor či redaktorka Mediálního klubu? Základními vlastnostmi jsou spolehlivost a komunikativnost, důležitý je i zájem o dění okolo sebe a chuť zkoušet nové věci. Všechno ostatní se naučíme!

Něco z historie

Lyčkopis vznikl v roce 2010. Nejdřív vycházel jako tištěný časopis, později se z něj stal školní webový magazín. Od roku 2013 se ke školnímu časopisu přidala taky školní televize Reflegs. Redakci od začátku tvoří žáci a žákyně školy napříč skoro všemi ročníky. Mediální klub se pak zformoval ve školním roce 2016/2017. Zakládáme si na neformálním prostředí a rovných příležitostech. Každý je mezi námi vítán. Všichni máme díky vzájemné spolupráci možnost rozvíjet se a vyzkoušet si celou řadu různých novinářských či technicky zaměřených činností.

Mediální klub byl v předešlých dvou letech součástí projektu Demokratická kultura na ZŠ Lyčkovo náměstí. Díky podpoře z tohoto projektu jsme získali mnoho cenných zkušeností, které můžeme v Mediálním klubu nadále využívat.

Kontakty

Všechny příspěvky do školních médií nebo zprávy pro oba vedoucí Mediálního klubu posílejte prosíme rovnou na adresu medialni.klub@smysluplnaskola.cz

Mgr. Michaela Smolařová - michaela.smolarova@smysluplnaskola.cz
Matouš Ettler - matous.ettler@smysluplnaskola.cz