Vše o nás

Na následující dva roky se náš Mediální klub stal součástí projektu Demokratická kultura na ZŠ Lyčkovo náměstí. Budeme mít tak podporu nejen v oblasti techniky, ale i potřebné inspirace.

Jsme skupina žáků a žákyň od 3. až do 9. třídy a společně vytváříme školní média. Každý si může vyzkoušet to, co ho baví. Píšeme a fotíme pro školní webový magazín Lyčkopis, natáčíme pro školní televizi Reflegs TV a občas i pro školní rádio.

Máme vlastní redakci - místnost v suterénu za kuchyňkou, kde se setkáváme a pracujeme na jednotlivých úkolech. Redakční porady se konají každý pátek od 14:00 do 15:30. Řešíme aktuální akce, připravujeme se na ně, učíme se pracovat s technikou, diskutujeme a snažíme se taky o reflexi.

Je mnoho různých žánrů, kterým je možné se věnovat. Televizní, rozhlasové i psané. Ať už to jsou rozhovory, ankety nebo klasické reportáže a články, občas třeba i přímý přenos. To všechno si zkusíme.

Kdo má chuť a čas, může přijít klidně i každé pondělí od 14:00. Tato setkání bývají zaměřená na různé hry a jazyková či mluvní cvičení. Jsme tu zkrátka k dispozici, kdykoli někdo z Mediálního klubu potřebuje s čímkoli pomoci.

Jednou za čas za námi také zavítá nějaký odborník či odbornice - nejčastěji přímo z médií. Dlouhodobě spolupracujeme se Zprávičkami ČT, kam přispíváme svými reportážemi. Účastníme se také pravidelných setkání či soutěží školních televizí a školních časopisů.

Jaký by měl být redaktor či redaktorka Mediálního klubu? Základními vlastnostmi jsou spolehlivost a komunikativnost, důležitý je i zájem o dění okolo sebe a chuť zkoušet nové věci. Všechno ostatní se naučíme!

Něco z historie

Lyčkopis vznikl v roce 2010. Nejdřív vycházel jako tištěný časopis, později se z něj stal školní webový magazín. Od roku 2013 se ke školnímu časopisu přidala taky školní televize Reflegs. Redakci od začátku tvoří žáci a žákyně školy napříč skoro všemi ročníky. Mediální klub se pak zformoval ve školním roce 2016/2017. Zakládáme si na neformálním prostředí a rovných příležitostech. Každý je mezi námi vítán. Všichni máme díky vzájemné spolupráci možnost rozvíjet se a vyzkoušet si celou řadu různých novinářských či technicky zaměřených činností.

Mgr. Michaela Smolařová - michaela.smolarova@zs-ln.cz
Matouš Ettler - matous.ettler@zs-ln.cz