Vše o nás

Na následující dva roky se náš Mediální klub stal součástí projektu Demokratická kultura na ZŠ Lyčkovo náměstí. Budeme mít tak podporu nejen v oblasti techniky, ale i potřebné inspirace.

Jsme skupina žáků od 3. až do 9. třídy a společně vytváříme školní média. Každý si může vyzkoušet to, co ho baví. Píšeme a fotíme pro školní webový magazín Lyčkopis, natáčíme pro školní televizi Reflegs TV a občas i pro školní rádio.

Máme vlastní redakci - místnost v suterénu za kuchyňkou, kde se setkáváme a pracujeme na jednotlivých úkolech. Redakční porady se konají každý pátek od 14:00 do 15:30. Řešíme aktuální akce, připravujeme se na ně, učíme se pracovat s technikou, diskutujeme a snažíme se taky o reflexi.

Je mnoho různých žánrů, kterým je možné se věnovat. Televizní, rozhlasové i psané. Ať už to jsou rozhovory, ankety nebo klasické reportáže a články, občas třeba i přímý přenos. To všechno si zkusíme.

Kdo má chuť a čas, může přijít klidně i každé pondělí od 14:00. Tato setkání pro zájemce bývají zaměřená na různé hry a jazyková či mluvní cvičení. Jsme tu zkrátka k dispozici všem členům Mediálního klubu, kdykoli potřebují s čímkoli pomoci.

Jednou za čas za námi také zavítá nějaký odborník - nejčastěji přímo z médií. Dlouhodobě spolupracujeme se Zprávičkami ČT, kam přispíváme svými reportážemi. Účastníme se také pravidelných setkání či soutěží školních televizí a školních časopisů.

Jaký by měl být redaktor Mediálního klubu? Měl by být spolehlivý komunikativní, měl by se zajímat o dění okolo sebe a neměl by se bát zkoušet nové věci. Všechno ostatní se naučíme!

Něco z historie

Lyčkopis vznikl v roce 2010. Nejdřív vycházel jako tištěný časopis, později se z něj stal školní webový magazín. Od roku 2013 se ke školnímu časopisu přidala taky školní televize Reflegs. Redaktory, fotografy, kameramany či moderátory od začátku tvoří žáci školy napříč skoro všemi ročníky. Mediální klub se pak zformoval ve školním roce 2016/2017. Zakládáme si na neformálním prostředí a rovných příležitostech. Členové mají díky vzájemné spolupráci možnost rozvíjet se a vyzkoušet si celou řadu různých novinářských či technicky zaměřených činností.

Mgr. Michaela Smolařová - michaela.smolarova@zs-ln.cz
Matouš Ettler - matous.ettler@zs-ln.cz