Zetíci vyrazili poznávat středověk

Třída 4.A se v prvním pololetí vydala mimo jiné do Kutné Hory a také na Karlštejn. Během roku postupně poznávají různá místa naší země a spolu s nimi také jejich historii.

Kutná Hora

Proč jsme jeli právě do Kutné Hory? Abychom ji prozkoumali a učili se o středověku nebo gotice. Protože právě v historické části Kutné hory stojí chrám sv. Barbory a katedrála Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele. Což jsou památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

V infocentru jsme začali naši prohlídku Kutné Hory. Navštívili jsme různé památky a nevynechali ani kostnici. Na výletě jsme si také museli za své "hříchy" koupit od církve (Veroniky) odpustky. Naše poznávání středověku pokračovalo dalším výletem, tentokrát na Berounsko, na který jsme se vydali o několik týdnů později.

Karlštejn: ne jen tak ledajaký hrad

Proč jsme jeli na Karlštejn? Probíráme  středověk a proto naše cesta směřovala právě na tento gotický hrad. Jeli jsme vlakem z Hlavního nádraží, jízda trvala odhadem 45 minut. Cestou jsme si o povídali o historii Karlštejna a jeho okolí nebo třeba o Husitech a jejich nespokojenosti s církví.

Po svačince nás čekala prohlídka samotného hradu. Řekli jsme si, proč je Karlštejn tolik významný, dozvěděli jsme se, že to byla pevnost určená k uchování císařských korunovačních klenot. Povídá se, že Karlštejn nebyl nikdy dobyt, snažili se o to Husité, i Švédi. Pravda je někde uprostřed. Karlštejn byl dobyt jen z části. Jedna část hradu totiž zůstala, tu paní průvodkyně nazvala srdcem hradu. Náš výlet jsme zakončili návštěvou muzea betlémů a marcipánové dílny. A jak se nám výlety líbily, nám prozradili naši spolužáci.

Co tě zaujalo na Kutné Hoře?
Nejvíc mě v Kutné Hoře zaujala kostnice a různé gotické chrámy jako např. chrám sv. Barbory. (Bertík)

Co tě nejvíc zaujalo na Karlštejně?
Na Karlštejně mě nejvíc zaujal samotný hrad, protože se mi líbí a jsou tam hezké exponáty, jako třeba modely hradu. (Bertík)

Jaké nové informace ti přinesl výlet na Karlštejn?
Naučil jsem se víc o Karlu IV. Například to, že měl více žen. (taky Bertík)

Jak se ti líbilo na Karlštejně?
Na Karlštejně se mi hodně líbilo, dozvěděl jsem se hodně o Karlu IV. a líbilo se mi marcipánové tvoření nebo muzeum betlémů. (Kuba)

Jak myslíš, že se dřív lidem žilo ve středověku?
Já si myslím, že středověk byla dost krutá doba, protože bylo málo jídla, lidé často umírali na nemoci a nevím, co by na středověku bylo dobrého.

Autor článku: Tobiáš Ševců (4.A) / Spoluautor: Adam Volejník (4.A) / Foto: Tobiáš Ševců, Adam Volejník, Jan Weber

Štítky
Lyčkopis Výlety