Žáci se vrátili do škol. Jaký byl návrat a jaké jsou jejich pocity z testování?

Žáci prvního stupně se 12. dubna, respektive 19. dubna po více než třech měsících mohli vrátit do škol. Podmínkou přítomnosti ve škole alespoň ob týden je ovšem rotační výuka a testování dvakrát týdně antigenními testy. Jaké jsou pocity dětí, které jsou zpět ve škole, zjišťovali jejich spolužáci a spolužačky z Mediálního klubu.

Většina dětí se do škol těšila, distanční výuka byla dlouhá a tak nástup do škol vřele ocenily. "Při nástupu do školy jsem se cítila přirozeně, připadalo mi, jako bych ve škole byla minulý týden, do školy jsem se těšila, distanční výuka mi nevadila, ale ve škole jsem radši," říká jedna z žákyň 5.C. Dětem nejvíce chyběli jejich kamarádi, na tom se shodla většina dotázaných. Někomu chybělo třeba i patro u nich ve třídě.

Návrat do školy znamená ale také, že se budou všichni snažit dohnat a vypilovat to, co se učili online. "Těšil jsem se na kamarády, netěšil jsem se ale na testy od naší paní učitelky," řekl nám další z oslovených žáků.

Pocity z testování na přítomnost koronaviru jsou naopak převážně pozitivní. Výsledky naopak zatím všechny negativní. Některé děti covid-19 v nedávné době prodělaly a testovat se tak nemusí. "Testování bylo příjemné, zprvu jsem se trochu bála, ale nic to není," řekla nám dokonce jedna z dotázaných. Žáci a žákyně 2.C si také pochvalují, někomu bylo šťourání příjemné více, někomu méně, trochu prý šimrá. "Vadilo mi, když jsme čekali na výsledky, zezačátku mi to moc nešlo," doplňuje další.

Objevilo se celkem velké množství neprůkazných testů, první den testování více než dvacet, za dva týdny celkem jich bylo celkem 52. To potvrzuje i Veronika Sedláková, třídní 5.C: "Páťáci jsou samostatní, zvládli to bez problémů bez rodičů. Ale bylo několik neprůkazných testů a museli jsme některé testy opakovat," popsala průběh prvního testovacího rána.

"Ve škole můžu zjistit, jestli jsem negativní, nebo pozitivní," pochvaluje si další z oslovených. A další dodává, že je to dobré doma i ve škole, ale "radši je doma, protože může mít vypnutou kameru". Naprostá většina druháků se shoduje, že jsou raději ve škole, i když se musí testovat. Jen doma prý mohou déle spát.

Od dnešního dne se ve škole testuje už převážně novými testy, a to od společnosti Singclean. Původní testy Lepo byly s testovacími kartičkami, ty nové jsou se zkumavkami. Důvodem je to, že původních testovacích sad nebylo dost pro všechny školy. V naší škole se mimochodem za první dva týdny rotační výuky spotřebovalo bezmála 1500 covid testů. Zanedlouho by se měli do školy vrátit žáci a žákyně druhého stupně, také v režimu rotační výuky.

Připravili: Anežka Dvořáková, Andreas Ton / Článek: Matouš Ettler s přispěním Tobiáše Ševců, Natálky Židovské a dalších členů MK / Střih ankety: Michaela Smolařová

Anežka Dvořáková, Andreas Ton, Matouš Ettler
26.4.2021