Výtvarná kultura pop-up

Skupinka zájemců o výtvarné umění se sešla poprvé ve čtvrtek 26. září 2024 odpoledne, aby společně vyrazila na výstavu FABULANT do Domu fotografie GHMP.

David Böhm a Jiří Franta jsou umělci, kteří spolu tvoří už dlouhá léta a na moderní scéně českého výtvarného umění mají nezastupitelné místo. Jejich rukopis je nezaměnitelný. Zdálo by se, že pro znalce jejich společná výstava FABULANT nebude žádným překvapením.

Originální složení tří chlapců ze 4. a 5. ročníků Pernerky si jako účastníci Výtvarné kultury pop-up prohlédlo nejprve 1. patro výstavy a následně přešli do 2. patra, aby se nechali překvapit jako každý jiný návštěvník. U obrazu s nepřehlédnutelným nápisem „MĚ TO NEZAJÍMÁ“ prohlásili: „Ale tohle bylo už dole.“ A začali sami vést diskuzi o tom, jestli stejný obraz byl už v prvním patře. Dospěli k názoru, že úplně totožný nebyl. Při zkoumání další části prostoru přišli na to, že autoři mají první a druhé patro výstavy koncipované podobně, ale nikoliv stejně. Obrazy vypadají stejně, totožné však nejsou. V té chvíli už jsme se mohli začít bavit o tom, co si pamatujeme z prvního patra? Neklame nás naše paměť?

Zabývali jsme se také kresbou Böhma a Franty, která je pro ně typická. Stejně jako kolážováním, tedy výtvarnou technikou, která autorům umožnila propojit svoje osobité vyjádření současnosti a vzpomínek na dětství prostřednictvím encyklopedie Vojtěcha Kubašty Už vím proč (1980).

To už byl jen kousek od reflexe výstavy výtvarnými technikami. Předcházela jí náročnější diskuze o rozdílných vzpomínkách na (rané) dětství a také představách o dospělosti. Pro reflexi nám byl inspirací obraz z výstavy – černobílá fotografie s pracovní rukavicí a heslem „ZKLAMÁNÍ VŮČI OČEKÁVÁNÍM“. Účastníci si svůj možný rozpor mezi dětstvím a dospělostí pojmenovali, napsali na pracovní rukavici a sami vyfotili. Ve škole jsme pak fotku černobíle vytiskli a technikou koláže přiblížili výsledné expresi. Pokud Tě výsledek zajímá, podívej se na Pernerce na schodiště vedoucí k jídelně.

Kdyby ses chtěl(a) zúčastnit příští Výtvarné kultury pop-up a navštívit s námi jinou zajímavou výstavu, neváhej mě kontaktovat e-mailem: dobromila.hodova@smysluplnaskola.cz. Zájemcům posílám předem e-mail s termínem a podrobnostmi.

Dobromila Hodová

Dobromila Hodová