Třicet let svobody. Česko si připomnělo výročí 17. listopadu a také demonstrovalo

Před nedávnem, konkrétně 17. listopadu 2019, proběhlo 30. výročí policejního zásahu proti demonstrujícím studentům na Národní třídě, což vyústilo v takzvanou „sametovou revoluci”. Pocity okolo této události jsou smíšené. Jedni tvrdí, že zásah byl brutální a zavrženíhodný, druzí se koukají na skutečnost, že povolená byla akce na Albertově, ale studenti šli přes Vyšehrad do centra Prahy, blokovali dopravu a tudíž byl zásah oprávněný.

Výročí otřáslo také českým a slovenským internetem. Na českém i slovenském Facebooku na událost reagovala pravice, hlavně občané, hesly jako „Nezapomeneme”, nebo „Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí”. Na výročí také reagovala jak česká, tak slovenská stalinisticko-leninistická krajní levice, například „Nehanebné boľševické meme”, nebo „Rudý Komisař”. Tito zástupci levice kritizují to, co z onoho výročí a samotné sametové revoluce lidé dělají.

16. listopadu na Letenské pláni občanská iniciativa zvaná „Milion chvilek pro demokracii” uspořádala demonstraci proti premiéru Babišovi a k příležitosti výročí událostí listopadu 1989. Poslední demonstrace Milionu chvilek v Praze se sešla v létě 2019 také na Letné a ještě předtím na Václavském náměstí. Cíl obou demonstrací byl stejný: demise premiéra Babiše. Na již zmíněné demonstraci tomu nebylo jinak. Tentokrát ale organizátoři veřejně vyzvali premiéra, aby odstoupil, jinak budou demonstrace pokračovat. Toto vyzvání někteří lidé přijali s nadšením, jiní v tom vidí drzost a malá skupina lidí to dokonce přirovnává k ultimátu.

Pozadu nezůstali ani politici. Premiér Babiš před výročím řekl, že na Národní třídu položí věnec, ale neřekl kdy. Minulý rok premiér také neoznámil kdy na Národní třídu půjde a věnec položil v ranních hodinách. Ten den jeho věnec a i věnec prezidenta Zemana skončily v nedalekém koši. Jiří Bartoš (Piráti) vyzval u příležitosti již zmíněného výročí občany k občanské aktivitě. Podobně se vyjádřili také další představitelé opozice.

Kryštof Vilgus
5.12.2019