Noc s Andersenem na Pernerce

Po dvou nepříznivých letech, kdy nám covid Noc s Andersenem nedovolil zorganizovat, jsme se konečně dočkali. Akce proběhla o aprílové noci ze čtvrtka na pátek a zúčastnilo se jí šedesát dětí z druhých a třetích tříd.

Ve čtvrtek dopoledne se každé z dětí zapsalo do dvou dílen/stanovišť. Na výběr měly z těchto lákadel:

• Tvořivá dílna – vyrob si záložku a miniknížku
  • Hudební dílna – oživ pohádku pomocí hudebních nástrojů
  • Encyklopedie – vyrob si vlastní encyklopedii
  • Dramatická dílna – dejme život věcem
  • Čtenářská dílna – Oheň: ponořte se do dávných dob plných nástrah a dobrodružství
  • Tvořivá dílna – vyrob si látkový obal na knížku
  • Tělocvična – rozhýbej knihu

Druháky pak navštívilo tvůrčí duo spisovatelky Ester Staré a ilustrátora Milana Starého, kteří děti ve čtenářském a výtvarném workshopu seznámili s knihami Šedík a Bubi a Ó,ó,ó, vajíčko.

Večerní program začal v šest a až do ulehnutí se děti nezastavily. Po zahájení a seznámení se stromem čtenářů, který nám vyrostl ve druhém patře, se děti rozprchly do dílen, kde prověřily svoji zručnost, fyzickou zdatnost i vědomosti.

Po deváté jsme podnikli noční dobrodružnou výpravu do budovy ZŠ Lyčkovo nám. a děti mohly otestovat svoji odvahu v temných zákoutích školy. Tajemnou atmosféru podpořila četba Andersenova Křesadla.

Na Pernerku jsme se vraceli těsně před půlnocí. Většina dětí pak sebekriticky usoudila, že ještě něco vydrží, a přesunula se do herny na noční promítání filmu Raya a drak. Největší držáci zalehli ve čtvrt na dvě, kdy už dávno spal i všechen pedagogický doprovod.

V pátek ráno jsme se v jídelně společně nasnídali z donesených zásob.

Ve dvou dopoledních blocích pak třeťáky potěšil svou návštěvou animátor a ilustrátor Lukáš Urbánek a společně si podle Doktora racka, oblíbeného hrdiny Lukášových knih, vyrobili vlastního superhrdinu.

To, že se celá noc povedla, nejlépe shrnuly samy děti v následujících komentářích:

"Byla to zábava, nikdo se tam nenudil."

"Byli jsme vzhůru do jedné hodiny a dvacet jedna minut a třicet vteřin."

"Noc s Andersenem jsme si užívali až do té doby, co jsme šli spát."

"Bylo to super, moc mě to bavilo, šli jsme na výpravu a někdo v noci chrápal."

"Bylo to nejlepší."

"Nemohl jsem spát, protože spolužačka zpívala ze spaní."

"Bylo to hodně dobrý, líbilo se mi to."

Za tým Pernerky Tomáš Rukavička

Štítky