Na lyžák s dobrou náladou, ale i bezpečně

Je tu jaro. Končí sezóna zimních lyžařských radovánek a taky zájezdů na hory za sněhem. Do Krkonoš se za vydali taky žáci druhého stupně na školní lyžařský kurz. Konal se na konci února. Konkrétně vyrazili žáci a žákyně do zimního střediska na Benecku.

Se zimními sporty se ovšem nepojí jen adrenalin a zábava, ale bohužel i časté úrazy. A protože se úraz mi letos při lyžování také stal, rozhodl jsem se o bezpečnosti na sjezdovkách napsat. Vyzpovídal jsem proto našeho zkušeného pana učitele tělocviku a zároveň organizátora lyžařských kurzů Ondřeje Černého.

Na začátku bych rád uvedl 10 základních pravidel, která je třeba při lyžování nebo jízdě na snowboardu dodržovat:

Dle pana učitele Černého je nejčastější příčinou zranění nepozornost, neohleduplnost, nebo příliš velká rychlost. U mé nehody nebyl problém v rychlosti jízdy, ani v nepozornosti, ale nejspíš s úpravou sjezdovky, tudíž jsem nepřizpůsobil svou jízdu terénu. Pokud jsou pro lyžování opravdu špatné podmínky, je dobré si lyžování rozmyslet a raději nelyžovat. I na mírných sjezdovkách se může stát, že sníh bude např. příliš zledovatělý a lyžování se tak pro slabší lyžaře může stát nebezpečné. Nejhorší zranění, které pan učitel na lyžáku zažil, bylo vykloubení dvou ramen, což muselo být obzvlášť nepříjemné.

Zranění se nemusí stát jen nám samotným, ale můžeme se ocitnout v situaci poblíž někoho, kdo spadl nebo byl sražen a potřebuje pomoct. V tuto chvíli bychom se měli zeptat, zda je v pořádku a pokud v pořádku nebude, tak zavolat na horskou službu číslem 1210. Pan učitel ještě dodává, že je zároveň dobré lyže zabodnout na sjezdovce tak, aby vytvořily kříž, tím upozorníme ostatní lyžaře či snowboardisty, že se něco děje. Pokud jste přímo na lyžařském kurzu, je důležité informovat vedoucího.

Závěrem je třeba říct, že i přes veškerá rizika je lyžování a snowboardování sport velice zábavný a pan učitel ho nemůže nic jiného než doporučit. Já jsem si při lyžování s rodinou zlomil klíční kost a celé následující 4 dny je strávil na chatě. I přes moji nepříjemnou zkušenost jsem na lyžování nezanevřel a příští rok pojedu určitě zas. Tak lyžařským pozdravem “skol!” a hlavně opatrně.

Andreas Ton
6.4.2023