MaSo aneb Matematická soutěž, která nebyla jen o počítání příkladů

Netradiční matematické soutěže se zúčastnili žáci 2. stupně na půdě Matematicko-fyzikální fakulty UK v Troji. Soutěžilo okolo 50 týmů ze základních škol i víceletých gymnázií. První z reprezentujících týmů naší školy (Natálie Walterová, Levante Hajnal, Jonáš Beran a Adam Hanuš) skončil na 9. místě, s tím, že před nimi byla pouze gymnázia. Druhý náš tým (Matěj Brabec, Jakub Luhan, Andreas Ton a Gabriela Hlaváčková) se umístil na 16. místě, v rámci přítomných ZŠ druzí. První tým je celorepublikově 46. ze skoro 300 týmů.

V čem byl zajímavý herní princip? Nešlo jen o počítání příkladů. Za spočítané příklady získávaly týmy tahy do hry, která byla hlavním zdrojem jejich bodů do celkového hodnocení. Tato hra je každý rok jiná, letos šlo o obdobu známé hry Pac-Man. Kromě samostatné činnosti je důležitá i koordinace a vzájemná spolupráce. Umístění týmu na stupních vítězů záleží nejen na tom, kolik správně vyřeší příkladů, ale také na strategii ve hře.

„Myslím, že je to opravdu úspěch. Navíc to účastníky vážně bavilo, protože ta soutěž je hodně dobře vymyšlená,“ hodnotí výsledek Rebeka Vadasová, vyučující matematiky.

Foto: Rebeka Vadasová / Spolupráce na článku: Andreas Ton

Matouš Ettler