Invalidovna otevřela dveře na výročí Československa

V rámci oslav 100 let Československa bylo možné naštívit jednu z nejzajímavějších památek v Praze. Slavnou Invalidovnu, která se brzy na několik let zavře kvůli rozsáhlé rekonstrukci.

Venku nebylo nijak příjemně, pršelo a ve vzduchu byla cítit začínající zima. Přesto k Invalidovně mířily desítky lidí, kteří si chtěly prohlédnout monumentální Invalidovnu. Na lidech bylo vidět, jak moc se na prohlídku těší. Dozvěděli se mnoho zajímavých informací. Tušili jste například, že v některých obdobích žilo v Invalidovně několik set válečných invalidů i se svými rodinami? Nebo, že budova měla svoji školu a obchody? Je to zajímavá budova, která byla na svoji dobu velmi moderní, měla například kanalizaci.

Nyní bude velmi zajímavé sledovat, co a jak bude s Invalidovnou dál, podle plánů by se z ní mělo stát místo, kam budou mířit davy lidí za kulturou, sportem, zábavou i vzděláním. V rámci rekonstrukce, která bude stát 1 miliardu korun, by měly být prostory využity jako vzdělávací centrum (např. workshopy nebo herna pro děti), výstavní prostory a také sídlo Pražského filharmonického sboru a sídlo Územní památkové správy v Praze.

Nyní probíhá příprava projektové dokumentace a Invalidovna by měla být opravena nejdříve za osm let.

Štítky
Lyčkopis Exkurze