En Normandie et au-delà

En Normandie et au-delà

Hezky česky – do Normandie a ještě dál. Zájezd, který se uskutečnil v polovině května, pořádala Základní škola Strossmayerovo náměstí, z Karlína jelo 17 zájemců. Doprovodem byla paní učitelka Svobodová, která učí francouzský jazyk a dějepis. Zájezd byl určen především pro studenty francouzského jazyka. Po celou dobu jsme využívali služeb paní průvodkyně z cestovní kanceláře.

Od školy jsme vyjížděli 13. května v pozdních večerních hodinách a do Francie dorazili dalšího dne dopoledne.
Naší první zastávkou bylo město Chartres, které jsme si prošli a prohlédli si zdejší chrám Notre-Dame. Dále následoval přejezd do města Vitré, kde jsme měli možnost rozchodu a navštívili jsme zdejší hrad.

Druhý den, ve středu 15. května po snídani jsme z ubytování v Rennes jeli na ostrůvek Mont-Saint-Michel, ke středověkému poutnímu místu a oblasti s největším odlivem a přílivem. Poté jsme přejížděli do města Caen, kde jsme se prošli po hradbách a měli tak výhled na celé město. Poslední zastávkou dne bylo město Bayeux, kde jsme viděli „Tapisserie de Bayeux“, 70 metrový vyšívaný koberec s vyobrazením dobytí Anglie Vilémem Dobyvatelem.

V Bayeux jsme měli zajištěné i ubytování, takže dalšího dne ráno jsme odtud vyráželi do Arromanches, vesničky, která je středem 80 kilometrového úseku pláží, kde proběhlo v roce 1944 vyloďování v Normandii. Zde jsme navštívili kino, kde promítají dokument 100 dní Normandie, a prošli se po plážích, abychom viděli zbytky prefabrikovaných přístavů. Po cestě do rybářského městečka Honfleur jsme si udělali zastávku u Pegasus Bridge, u kterého byl osvobozen první dům na francouzském území za druhé světové války. V Honfleur je malebný přístav, který se stal námětem mnohých slavných malířů. Přejeli jsme lanový dálniční most Le Pont de Normadie, který se se svou délkou 2143 metrů pyšnil v době svého dokončení titulem nejdelšího zavěšeného mostu na světě. Koncem dne jsme navštívili městečko Étretat, které proslulo útesy Côte d’Albâtre. Útesy patří k nejpozoruhodnějším přírodním památkám v Normandii.

Poslední den jsme zahájili procházkou po městě Rouen s orlojem, gotickou katedrálou Notre-Dame, hrázděnými domy a náměstím, kde byla upálena Johana z Arku. Na tomto místě stojí malá pamětní deska a skoro 20 metrů vysoký kříž. Pak následovala dlouhá cesta do hlavního města Francie – Paříže.

V Paříži jsme navštívili Eiffelovu věž a podívali se až do jejího druhého patra. Poté jsme pokračovali po pobřeží kolem nejvýznamnějších památek. Šli jsme okolo mostu Pont des Invalides, přes Pont Alexandre III, okolo Grand Palais, městským parkem Champs-Élysées, přes Place de la Concorde, kolem Palais Bourbon, Musée de l’Orangerie, Musée d’Orsay, přes zahradu Tuileries až k Musée du Louvre. Odtud jsme šli už jen ke katolickému kostelu Saint-Germain-l´Auxerrois a přes Pont Neuf k místu, kde jsme nastupovali na loď. Celou cestu jsme totiž směřovali na okružní plavbu po řece Seině. Po plavbě jsme ještě pokračovali kolem kaple Sainte Chapelle a katolického kostela Saint-Julien-le-Pauvre k nedávno požárem poničené katedrále Notre-Dame.

Zájezd jsme ukončili skvělou večeří v pařížské restauraci a navštívili květinový trh. Do Prahy jsme přijeli v sobotu 18. května v dopoledních hodinách. Celý týden jsme měli krásné počasí a výlet jsme si moc užili, a to také díky skvělému týmu učitelů. Věříme, že paní učitelka bude mít možnost a nápady uskutečnit výlety na další pěkná místa.

Štítky
Lyčkopis Výlety
Autor/ka
Aneta Hanzalová
Publikováno
19.6.2019

Školní média

Novinky ze školy i okolí. Školní webový magazín Lyčkopis, školní televize Reflegs a školní rádio.