Den o sociálních sítích: přišel i youtuber!

Jak se nenechat ovládnout sociálními sítěmi a vyznat se v nich? To bylo tématem projektového dne, který se konal na Den dětí 1. června 2022. Věnovali jsme se tomu, jak si vytvořit lepší vztah se svým mobilem, jaké různé formy videí vznikají a proč je sledujeme, jak nás sociální sítě mohou ovlivňovat a manipulovat s námi. A taky něco o sociálních sítích z pohledu tvůrců, tedy hlavně influencerů. Jeden takový influencer přijel k nám na besedu, konkrétně youtuber Lukefry.

Čas u obrazovky nebo také digitální rovnováha je funkce novějších smartphonů, která umožňuje sledovat, kolik hodin denně mobil používáme a jaké aplikace nejvíc otvíráme. Často to bývají právě sociální sítě, které na „koláči“ času u obrazovky zabírají podstatnou část. Bavili jsme se o tom, proč tomu tak je a jak nakládat se svým telefonem i se svým časem smysluplně. Schválně se podívejte, kolik času trávíte na mobilu vy!

Další část aktivit byla věnována různým formám videím a pojmům, které děti většinou už dobře znají – jako jsou trendy, ask, challenge, let's play videa nebo stories a reels. Právě fenomén krátkých videí má díky algoritmům na TikToku či Instagramu velký vliv na to, co a jak hodně na těchto sítích sledujeme.

Sledovali jsme filmy z nabídky Jednoho světa na školách, které mapují příběhy několika influencerů a toho, jak vypadá jejich svět mimo sociální sítě. A na závěr jsme se zabývali více také zmíněnými algoritmy, které jsou velmi záludné a nutí nás trávit u obrazovky víc a víc času.

Byl to nabitý den, který vyvrcholil návštěvou youtubera Lukáše Fritschera alias Lukefryho. Ten odpovídal na zvídavé a různorodé dotazy dětí a nechyběla ani autogramiáda či možnost se s Lukefrym vyfotit. Krátký rozhovor s ním si můžete pustit níže.

Ptala se: Anežka Dvořáková / Kamera: Tadeáš Cihla, Daniel Tůma (MK)

Matouš Ettler
8.6.2022