Bezpečná cesta do školy: Reportáž uspěla v soutěži

V letošním roce se ZŠ Lyčkovo náměstí zúčastnila projektu spolku Pražských matek „Bezpečná cesta do školy“. Součástí projektu bylo uspořádání tzv. „Pěšího dne“. Redakce školní televize Reflegs si tuto událost nenechala ujít a díky zpracování do podoby televizní reportáže se tak zapojila do soutěže školních reportérů.

Cílem soutěže bylo vytvořit reportáž vyjadřující hlavní myšlenku kampaně, kterou je podpora bezmotorové dopravy dětí do škol. Žáci měli dorazit pěšky, na koloběžce, na skateboardu, na kole, případně v kombinaci s MHD, zkrátka jinak než autem. Soutěžní příspěvky byly posuzovány dle několika kritérií. Hodnotila se jak originalita a kreativní přístup škol i žáků k náplni pěších dnů, tak i samotný způsob zpracování. Soutěž byla chápána tedy i jako součást výchovy dětí k mediální gramotnosti. „Hlavním důvodem vypsání soutěže však byla motivace dětí k tomu, aby se kampaně aktivně zúčastnily. A také jsme chtěly mít pěší dny zdokumentované i pro další ročníky. Mile nás překvapilo, že reportáž přímo od dětí se ukázala jako model, který dobře funguje, když chcete podat věrnou zprávu o akci konanou právě dětmi,“ říká Marie Čiverná, členka spolku Pražské matky. Reportáž mohla být psaná, fotografická nebo ve formě video či audioreportáže.

Tým redakce Reflegs TV se rozhodl pro reportáž televizní, neb tušil, že žáci se svého úkolu zhostí kreativně a obrazový materiál bude pro tento účel opravdu zajímavý. Žáci z Lyčkárny nezklamali, do školy „připluli“ na lodi, dorazili na vozíku, přicestovali i na kancelářské židli. Kol a koloběžek se objevilo v nemalém počtu. Výsledek soutěže nás samotné překvapil. Odborná porota zhlédla reportáže všech 11 účastníků a naši reportáž ocenila prvním místem! Druhé místo vybojovala ZŠ Náměstí Svobody, třetí ZŠ Hradišťko. Vyhlášení proběhlo 8. listopadu v prostorách Skautského institutu, hodnotila porota ve složení: Jana Havrdová, spoluzakladatelka preventivní kampaně Česko se hýbe, Karolína Klímová, pěší koordinátorky Magistrátu hl.m. Prahy, Eva Šuchmanová, administrátorka portálu Chodci sobě, David Kebele, reportér Českého rozhlasu a Štěpán Hon, fotograf. Dle slov Marie Čiverné to porotci neměli vůbec jednoduché, sešly se reportáže vskutku kreativní od vtipných, roztomilých až po precizní, opravdu vydařené.

Projekt Bezpečná cesta do školy není sám o sobě ještě zcela u konce. V době vyhodnocení soutěže se opět sbírala data v podobě sčítání „pěších“ žáků a příjezdů auty. Každopádně již dnes jsou znát určité pozitivní dopady projektu, díky kterým se cesta do školy stává pro žáky bezpochyby bezpečnější. A jaká bude příští soutěž v následujícím roce? To se prý máme nechat překvapit. Vám každopádně děkujeme za přízeň a za to, že nás sledujete.

Foto: Aneta Hanzalová, Mgr. Michaela Smolařová

Štítky