5.A si připomíná významná data naší historie

5.A si připomíná významná data naší historie

V pondělí 17. ledna a v pátek 28. ledna jsme si v naší třídě připomínali den, kdy se upálil student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. O Janu Palachovi jsme si ve škole pustili krátký dokument.

Jan Palach se upálil 16. 1. 1969 v horní části Václavského náměstí a obětoval tak svůj život na protest proti tehdejší aktuální situaci v Československu.Pohřeb se konal 25. 1. a účastnily se ho desítky tisíc lidí v Praze a také proběhl smuteční průvod ve Všetatech, kde se Jan Palach narodil.

V pondělí jsme šli položit květinu a zapálit svíčku k pomníku Jana Palacha a dalšího upáleného studenta Jana Zajíce na Václavské náměstí. V pátek 28. 1. jsme měli objednaný program v památníku Jana Palacha v jeho rodné vesnici Všetaty. Tam jsme jeli vlakem z Masarykova nádraží, prohlédli jsme si základní školu, kam Jan Palach docházel. Než nám začal program v památníku, prošli jsme si Všetaty. Došli jsme na hřbitov, kde jsme zapálili svíčku u pomníku.

Památník byl vystaven na původním místě, kde stál rodný dům Palachových. Celý dům byl velmi zajímavý, uprostřed domu, byla hrana, která rozdělovala celý vnitřek domu na dvě části. Okna byla zatemněná a zajímavé byly i schody do patra, kde měl Jan Plach svůj pokoj. Po prohlídce domu jsme měli možnost vidět video o tom, jak se památník stavěl.

Byli jsme rozděleni do 4 skupin a každá skupina měla za úkol seznámit ostatní s informacemi, které jsme se získali ve speciální brašně. Když jsme si vše připomněli, šli jsme na nádraží. Ukázali jsme si tam, kde měla maminka Jana Palacha na nádraží obchod. Výprava do Všetat i cesta k pomníkům Jana Palacha a Jana Zajíce na Václavské náměstí se nám líbily.

Třída 5. A (Míša Obručníková, Ben Bock, Nela Hamouzová, Oli Adams, …. Lucka Klimešová)

Co se nám na exkurzi líbilo?

Listy s úkoly byly v zajímavých aktovkách, jako měl Jan Palach, když ho našli. Zajímavé bylo, že uprostřed místnosti byla obří hrana. Ben

Zaujalo mě, že jeho maminku potom u domu pořád sledovali. Zajímavá byla česká vlajka, kterou byl Jan Palach při pohřbu přikrytý. Oliver

Líbilo se mi, že jsme se byli podívat na školu ve Všetatech, kam Jan Palach jako dítě chodil. Čača

Zaujala mě v muzeu posmrtná maska Jana Palacha. Vali

Autor/ka
Lucie Klimešová a 5.A
Publikováno
10.2.2022

Školní média

Novinky ze školy i okolí. Školní webový magazín Lyčkopis, školní televize Reflegs a školní rádio.