Orientační závod na Vítkově

Orientační závod na Vítkově

V pondělí 31.10. a ve čtvrtek 3.11.2022 se konal v rámci výuky tělocviku závod určený pro děti ze ZŠ Lyčkovo náměstí, kterého se zúčastnilo 237 dětí a ještě přidružená „ochutnávka“ orienťáku prvostupňových dětí, kterého se zúčastnily 4.A, 4.B a 5.B, což dalo dohromady celkem přes 300 závodníků! 

Samotné podmínky závodu nebyly mnohdy vůbec jednoduché, vždyť pouze na start se muselo vystoupat z Karlína schody až téměř k nejvyššímu bodu a tam teprve zaběhnout samotný závod, nemluvě o sestupu po skončení závodu. Pondělní skupiny se po ránu potýkaly s mlhou hustou tak, že... nebylo vidět téměř kontroly! Mokrá tráva a kluzký terén udělaly z trati náročný závod a mnohým závodníkům se nevyhnulo uklouznutí a všem promáčené ponožky. Oba dny ale kolem poledne bylo teplo, slunečno a bezvětří, a tak bylo nakonec velmi příznivé počasí. 

A jak to celé probíhalo? Děti byly rozděleny do pěti kategorií: 45-děti 4. a 5. tříd, 67d a 67k, 89d a 89k, což byly 6. a 7. třídy (resp. 8. a 9.) dívky/kluci. U startu dostala vždy skupina instrukce v podobě připomenutí práce s mapou (zorientování mapy na sever, měřítko, značení samotného závodu-start, kontroly, cíl), doplňující informace ohledně ohraničení závodního prostoru a poté proběhlo společné rozcvičení. Závodníci obdrželi startovní průkazku se svým jménem a startovním časem, do které se razily kleštěmi kontroly, podle kterých se poznalo, zda byli závodníci na správném místě. Po doběhnutí byl zapsán cílový čas. Závodníci vybíhali s minutovým intervalem, vždy obě kategorie dívky/kluci najednou. 

  1. a 5. třídy měly tzv. scorelauf, ve kterém jde o to proběhnout všechny vyznačené kontroly bez nutnosti pořadí, 6.-9. třídy měly tzv. postupový závod, kde se musí proběhnout kontroly v daném pořadí. 

I když mnozí závodníci tvrdili, že závod nezvládnou, že zabloudí či jestli mohou raději běžet ve dvojicích, nakonec si většina poradila a do cíle dorazila! Orientační běh není vždy o rychlosti nebo o dokonalé práci s mapou, ale především o vůli vytrvat, nevzdat se, nenechat se odradit drobným počátečním neúspěchem a také nenechat se třeba zmást ostatními, kteří mohou směřovat jinam. To vše nám může orientační běh ukázat a my tak zjistíme, že si nakonec dokážeme poradit mnohdy sami.

Fotky ze závodu najdete přes odkaz na stránkách školy. 

https://lyckarna.rajce.idnes.cz/Orientacni_zavod_na_Vitkove_2022/

Děkujeme všem dětem, ale i doprovázejícím učitelům za velmi podařený závod, bez aktivních závodníků by to nebylo úplně ono! Těšíme se na další podobnou akci!

 

Ondřej Černý

Autor/ka
Ondřej Černý
Publikováno
11.11.2022

Školní média

Novinky ze školy i okolí. Školní webový magazín Lyčkopis, školní televize Reflegs a školní rádio.