Výprava Objevitelů z 2.A na Karlštejn

Výprava Objevitelů z 2.A na Karlštejn

Ve čtvrtek 14. 9. jsme se třídou, Luckou, Alicí a naší novou paní vychovatelkou Dorotou vyrazili na celodenní výlet na hrad Karlštejn. Sraz jsme měli na zastávce Urxova. Tramvají jsme jeli na Hlavní nádraží. Z Hlavního nádraží jsme cestovali vlakem na zastávku Zadní Třebáň. 

Tam jsme dostali do ruky mapu a hledali jsme cestu na Karlštejn. Z mapy jsme se dozvěděli, že musíme přejít řeku Berounku. Šli jsme po žluté značce, zastavili jsme se u památného stromu – lípy srdčité a viděli jsme volavku. Na mapě jsme si ukazovali barvu lesa, louky a chráněnou krajinnou oblast. Lesem jsme došli na Císařskou louku, z které byl krásný výhled na Karlštejn. Tam jsme se nasvačili a vyfotili jsme se. Z louky jsme po značce došli až na nádvoří hradu. Když jsme procházeli gotickou bránou, zvedali jsme ruce nad hlavu a volali jsme: GOTIKA. Než Lucka koupila lístky, měli jsme čas na oběd. 

Paní průvodkyně nám říkala zajímavosti o hradě a o Karlu IV. Viděli jsme třeba ložnici Karla IV. s oltářem, jídelnu nebo místnost, kde Karel IV. přijímal hosty. Viděli jsme i záchod. Ale byl zazděný, aby z něj nikdo nespadnul dolů. Zajímavé bylo, jak hrad dobývali. Házeli na něj sudy s výkaly, aby otrávili na hradě vodu. Karlštejn dobyli, kromě velké věže.

Karel IV. nechal Karlštejn postavit, aby tam mohl odpočívat a také tam ukrýval svůj poklad. Na konci prohlídky jsme viděli kopii Svatováclavské koruny a vzácné obrazy, kde byly dříve uložené relikvie svatých. Po prohlídce jsme si mohli koupit suvenýry a Lucka nám dala razítko do Deníku.

Cesta zpátky byla kratší. Šli jsme z hradu dolů obcí Karlštejn a přešli jsme po jiném mostě Berounku. Než nám přijel vlak, hráli jsme na louce u nádraží hru. Sbírali jsme po louce rozházené koruny, které znázorňovaly poklad. Nesměli nás při tom chytit lapkové, jinak jsme museli poklad vrátit. Lapkové byly Lucka, Dorota a Alice. Obě skupinky nasbíraly skoro stejně.

Vlakem jsme jeli do Prahy na Hlavní nádraží. Na někoho tam čekali rodiče a zbytek jel ke škole, kde jsme se všichni rozloučili. Bylo to super, vyšlo nám i pěkné počasí. Těšíme se na další společnou výpravu. 

Společně s Luckou napsali Maruška Stehlíková a Hynek Boháč

Štítky
Lyčkopis Výlety
Autor/ka
Marie Stehlíková, Hynek Boháč, Lucie Klimešová
Publikováno
23.9.2023

Školní média

Novinky ze školy i okolí. Školní webový magazín Lyčkopis, školní televize Reflegs a školní rádio.