Náměstí opět ožilo při čarodějnickém odpoledni. Už podvacáté!

Ve čtvrtek 27. 4. 2023 ožilo Lyčkovo náměstí tradiční akcí. Náměstí plné čarodějnic je jednou z nejstarších tradic Smysluplné školy. Poprvé se konalo před 22 lety, vzhledem ke koronavirové pauze šlo letos o jubilejní 20. čarodějnické odpoledne.

Pointa je „oslavit příchod jara, zasoutěžit si, popřípadě si dát langoš, či vyhrát cenu. A vzpomínat na to jako na hezký strávený čas," říká pan učitel Petr Tichý.

Náměstí plné čarodějnic se koná před budovou školy, kde děti ze školky a prvního stupně školy soutěží v různých hrách, např. skořápkách, honu na čarodějnici nebo kuželkách. Nejhezčí nebo spíše nejstrašidelnější kostým čarodějnice či čaroděje bývá odměněn cenou v podobě keramické sošky čarodějnice.

Zatímco mladší žáci soutěžili, žáci druhého stupně byli opět jako organizátoři u každého stanoviště, na vše dohlíželi a rozdávali razítka. A vrchol celé akce přichází před osmou hodinou večer, kdy se skáče přes oheň, který sice není tak velký, ale i tak je to oheň.

Jak popsal Mediálnímu klubu pan učitel Tichý, příprava takové akce stojí spoustu energie, ale také času. Obvykle se totiž chystá přes 14 dní až měsíc.

(Michaela Kroková, Mediální klub)

Pohled organizátorů

A jak vypadalo Náměstí plné čarodějnic z pohledu vyučujících, konkrétně Lucie Klimešové a Alice Pavelcové, které také s organizací pomáhaly?

Stejně jako každý rok (kromě covidového výpadku) vábil na tento slet čaroděje, čarodějnice a pomocníky hlas pana učitele Petra Tichého ze školního rozhlasu: „Čarodějnice dlouhá jako jitrnice je mezi námi, je, je, je, tři krát musíš obejíti a po čtvrté musíš říci: Ta je hezká, ta je hezčí a ta nejhezčí!“

Stojan s tabulkou pro zápis pomocníků na jednotlivé soutěže byl během několika hodin zaplněn. Určitě to nebylo tím, že stál v patře před ředitelnou. Motivace k účasti učitelů na této aktivitě je zajisté skvěle graficky vyvedená tabulka na samolepící nástěnce ve sborovně. V rychlosti zaplňování nás děti určitě předstihly. Kdo si sám nezapíše, co bude jeho úkolem, může se spolehnout na vrchního čaroděje Petra, který mu velmi podrobně a s přesným popisem práci přidělí.

Takže my s Alicí jsme věděly, že v 16.55 hodin musíme mít nachystané stolečky, fixy, žluté karty, diplomy, lékárnu a pomalu zasedat na svá místa, ke stolu u podia. Další úkoly a časový harmonogram si každý musel dobře hlídat. K vypisování žlutých karet pro mateřskou školku a předškoláky se mnou zasedla Alice. K samotnému zapisování jmen byla také potřeba kouzelnická dovednost odezírání dětem ze rtů a rodičům z myšlenek.

Jak se jmenuješ? Ladek. Tak mi to řekni ještě jednou a budu psát: L….A…..D…E…K,  mrknu při tom na maminku a ta zašeptá: „Radeček se jmenuje.“ A takhle to probíhalo asi hodinku, než se celá akce naplno rozeběhla. V průběhu jsme za splnění soutěží rozdávaly pitíčka, sušenky a také strašidelné úsměvy do fotoaparátů. Mnohé děti z naší třídy (1. A) nás v maskách nepoznaly, zatímco někteří rodiče měli nejapné narážky, že jsme si masky zapomněly.

Úderem 18:00 hodiny, dle pokynu v tabulce, vyběhla Alice s paní učitelkou Míšou do sborovny zapisovat diplomy za nejhezčí masku. Při vyhlášení v 19:00 je pak děti dostávaly společně s krásnou keramickou čarodějnicí, kterou pro tento den vytvořili žáci pátých tříd pod vedením paní keramičky Marie Sypalové. S blížícím se koncem akce bylo potřeba ještě zjistit a napsat diplomy deseti nejlepším čarodějům a čarodějnicím v některých disciplínách (let na koštěti, do pytle, dračí vejce).

Před rozdáváním diplomů za jednotlivé hodnocené disciplíny, kterého se s laskavým humorem ujal hlavní čaroděj pan učitel Petr a jeho kolegyně paní učitelka Lenka, všem radostně zazpíval školní sbor Piánko pod vedením paní učitelky Marcelky.

Náš zadaný úkol podle tabulky už se blížil ke konci. Mimo tabulku jsme ještě pomohly zkrotit rozvášněný dav skokanů přes oheň, který zručně rozžehnul pan školník Martin. Skákalo se téměř do 20 hodin. S básničkou o čarodějnici, dlouhé jako jitrnice, jsme se rozloučili a popřáli si hezký zbytek večera. Po osmé hodině večerní bylo ještě podle zadání v tabulce možné uklízet náměstí od nepořádku. Druhý den ráno nás ve sborovně potěšil děkovný dopis, který visel na místě tabulky.

Vždy nás zaujme, kolik dětí, dospělých, čarodějů, čarodějnic, pejskařů, psů a policistů... se akce zúčastní. Letošního ročníku se podle propočtů pana učitele Petra zúčastnilo 481 lidí. Ačkoliv bylo oba dny před tím ošklivo, tak ve čtvrtek nám počasí opravdu přálo.

Těšíme se všichni na další ročník!

Zapsaly čarodějnice zapisovatelky (dle tabulky sekretářky) Lucka Klimešová a Alice Pavelcová

K zápisu přidáváme rozhovory a postřehy prvňáčků z naší třídy (Objevitelé z 1. A), které najdete ve fotogalerii a můžete si je poslechnout.

Foto: Kateřina Minksová (Mediální klub) / Editor: Matouš Ettler

Štítky