Balíček pomoci Pražanům

Hlavní město Praha usnesením Zastupitelstva hl. m. Prahy č. 38/5 ze dne 16. 6. 2022 a metodikou schválenou usnesením Rady hl. m. Prahy č. 2386 ze dne 5. 9. 2022 umožňuje zákonným zástupců dítěte, které se ve školním roce 2022/2023 vzdělává v Základní škole a mateřské škole, Praha 8, Lyčkovo náměstí 6, podat žádosti ke zmírnění dopadů inflace na domácnost v Praze pro roky 2022 – 2023.

Oprávněným žadatelem o prominutí vybraných úplat dle ust. § 123 odst. 4 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, je dítě. V případě nezletilosti žadatele jej zastupuje zákonný zástupce, který splňuje podmínky:

1. má trvalý pobyt na území hl. m. Prahy;

Pro určení adresy trvalého pobytu je rozhodný trvalý pobyt žadatele (dítěte/žáka), nikoli jeho zákonných zástupců, a to ke dni podání žádosti.

2. pobírá některou z níže uvedených dávek či se ocitl v životní situaci definované níže:

• příspěvek či doplatek na bydlení;
  • okamžitá dávka v hmotné nouzi;
  • přídavek na dítě;
  • dávky pěstounské péče;
  • čelí exekuci/insolvenci;
  • po zaplacení nákladů na bydlení domácnosti zbyde méně než 200 Kč/osoba/den (u samostatně žijících osob 300 Kč/den) – do těchto nákladů lze zahrnout i splátku hypotéky či družstevního podílu na nemovitost, ve které rodina bydlí.

Žadatel může podat:

1. Žádost o prominutí úplaty za stravné, školné v MŠ, školní družině a ve školním klubu

• STRAVNÉ
    Podporu lze poskytnout v případě, že žadatel je zapsán ke stravování a splňuje všechny podmínky stanovené touto směrnicí. Výše podpory je 100 % prominutí úplaty na stravování za strávníka. Žádost o prominutí stravného podává žadatel ve škole, kde je přihlášen ke stravování (žáci 5. – 9. tříd stravující se v ZŠ Petra Strozziho podávají žádost v ZŠ Petra Strozziho!).
  • ŠKOLNÉ
    Podporu lze poskytnout v případě, že žadatel je zapsán ke vzdělávání v mateřské škole, školní družině či školním klubu a splňuje stanovené podmínky žadatele. Výše podpory je 100 % prominutí úplaty za kalendářní měsíc.
  • O rozhodnutí, zda bylo žádosti vyhověno nebo nevyhověno vyrozumí žadatele v přiměřené lhůtě ředitel školy. V případě, že žádosti bylo vyhověno, ředitel školy uvede, od jaké doby je konkrétní úplata prominuta.
  • Žádosti lze podávat průběžně ve školním roce 2022/2023.
  • Na prominutí úplaty dle této směrnice není právní nárok.
  • Žadatel je povinen uvést pravdivé údaje, což dokládá čestným prohlášením, které je součástí žádosti, přičemž si je vědom důsledků uvedením nepravdivých údajů.
  • Proti rozhodnutí ředitele školy o žádosti se nelze odvolat.

2. Žádost o příspěvek z Fondu solidarity

Prostředky z Fondu solidarity slouží zejména k zachování sociální koheze uvnitř tříd při mimoškolních aktivitách organizovaných školou (příspěvek na úhradu pobytu na škole v přírodě, lyžařském výcviku apod.), umožnění rozvíjení talentu a schopností žáků při školních a mimoškolních aktivitách (např. příspěvek na nezbytné vybavení pro zájmové kroužky a sportovní činnost žáka či kroužkovné) či jiné náklady spojené se vzděláváním a rozvojem dětí a žáků.

• Podporu nelze přiznat zpětně, tj. na úhrady provedené před datem 26.9.2022.
  • Příspěvek z Fondu může pokrývat pouze část nákladů na konkrétní aktivitu, ke které bude žadatelem podána předepsaná žádost a je plně v kompetenci ředitele příspěvkové organizace, jak bude o příspěvku rozhodováno. Na přiznání této podpory není právní nárok.
  • Žádosti lze podávat průběžně ve školním roce 2022/2023.
  • Z Fondu solidarity lze čerpat nejvýše 10.000,- Kč na jednoho žadatele ve školním roce 2022/2023.
  • Proti rozhodnutí ředitele školy o žádosti se nelze odvolat.

Žádosti na předepsaných formulářích (ke stažení níže, fyzicky na recepci obou budov) se podávají:

• Osobně na recepci budov školy na Lyčkově náměstí a v Pernerově ulici.
  • Do datové schránky školy (dzmwvnr) z datové schránky zákonného zástupce (nelze z datové schránky právnické osoby).

V případě dalších dotazů kontaktujte ředitele školy.

Veškeré informace k Balíčku pomoci Pražanům nalezenete na Školství a volný čas, Balíček pomoci Pražanům (praha.eu)

Jan Korda
26.9.2022