17. 4.

V 11 hodin se všichni setkáme na této adrese. Těším se.

17. 4.

Matematika

1. dnes vytvoříš Pascalův trojúhelník – (Blaise Pascal byl významný matematik). Můžeš použít pracovní list Pascaluv vzor v příloze (doporučuji se na něj alespoň podívat), nebo vytvořit svůj zcela vlastní podle tohoto návodu:

• Budeš potřebovat papír, na který na horní část doprostřed řádku napíšeš číslo 1 – to je horní vrchol troúhelníku.
      • O řádek níž napíšeš pod 1 další dvě 1 tak, aby společně tvořili trojúhelník                 1

1        1

• O další řádek níž budeš ramena trojúhelníku rozšiřovat tak, aby vedle sebe byly číslice tři – na stranách 1 a 1, uprostřed součet vrchních dvou číslic (stejně jako u součtového trojúhelníku)

1            2             1

• Ve čtvrtém řádku už jsou číslice čtyři – na okrajích 1 a 1, uprostřed vždy součet dvou číslic nad tím, co píšeš (součtový trojúhelník).

1             2             1

1           3             3            1

• Trojúhelník s každým dalším řádkem o jedno místo rozšiř – ramena mají na kraji vždy číslice 1 a další čísla jsou součtem dvou číslic nad tímto číslem
  • Vytvoř trojúhelník s 15 řádky.

2. ve vyplněném trojúhelníku vybarvi jednou barvou lichá čísla a druhou barvou sudá čísla. Co jsi vytvořil/a?               (30 minut)

(Pokud si chceš zkontrolovat své řešení, podívej se zde.)

Český jazyk

1. deník – u každého podstatného jména urči jeho číslo a pád               (10 minut)

2. Umíme česky dobrovolný DÚ 17. 4. pády nebo 67/4               (20 minut)

3. máš hotové všechny úkoly? Jsou to PL Úkol 32. týden a Popis postupu při výrobě kraslice

Třídní setkání v 11.00 tady.

Přírodní vědy

1. vyplň pracovního listu „Zkoumáme sami sebe“ (příloha), vyplněný si nalep do sešitu. Pokud nemůžeš tisknout, odpověz na otázky z pracovního listu přímo do sešitu.               (30 minut)

Irena Dlasková
17.4.2020