Demokratická kultura – co to je? Jaké jsou zkušenosti na naší škole?

Na začátku tohoto školního roku proběhlo šetření mezi žáky a žákyněmi, které se vztahuje se k demokratické
kultuře na škole a rovným příležitostem. Cílem bylo zjistit, co si žáci a žákyně myslí o škole, jak ji vnímají, na koho a jestli mají možnost se obracet s nápady i v případě nějaké újmy. Zapojilo se jich 271 (37 % ze všech dětí). Škola z šetření vychází velmi dobře, přes 90 % například cítí od vyučujících podporu, aby se aktivně zapojili do dění ve škole.

Co bylo hlavní téma dotazníku? Co si žáci a žákyně myslí o škole, jak ji vnímají, jestli mají možnost se na někoho obrátit o pomoc nebo radu, když ji potřebují, co rozumí pod pojmem demokracie nebo rovné příležitosti ve škole.

Poděkování patří všem dětem, kteří se zapojily. Vážíme si toho, že jste odpovídali otevřeně a poukázali na řadu věcí, které vás trápí a které byste chtěli změnit. Velký dík patří rodičům, kteří bezesporu mladším dětem pomáhali s vyplněním a vysvětlením některých otázek.

Škola bude se získanými daty dále pracovat. V příloze najdete doporučení, která z dotazníku vzešla.

Na škole také od začátku tohoto školního roku působí školní (dětská) rada, na kterou se mohou děti obracet se svými nápady, stížnostmi či prosbami. Podněty se tak budeme snažit aktivně začlenit do každodenního života školy.

Matouš Ettler
25.5.2021