Televize v televizi: Dobyli jsme Kavčí hory

Letos v říjnu opět proběhlo setkání školních televizí, které se na rozdíl od minulého ročníku nekonalo v Příbrami, ale v České televizi na Kavčích horách v Praze. Vyhlašovala se mimo jiné také Cena Zpráviček.

Letos v říjnu opět proběhlo setkání školních televizí, které se na rozdíl od minulého ročníku nekonalo v Příbrami, ale v České televizi na Kavčích horách v Praze. Této akce jsme stejně jako loni zúčastnili, a to celý náš tým (Aneta Hanzalová, Kryštof Vilgus, Anna Bartoníčková, Vojtěch Brůžek, Kateřina Minksová, Tadeáš Cihla, Ondřej Kutílek) i naši vedoucí Mgr. Michaela Smolařová a Matouš Ettler.

Celá akce začala 24. října přibližně v devět hodin v hlavním přednáškovém sále na Kavčích horách. Celý program začal moderátor a redaktor ČT Martin Řezníček, který hovořil o své práci zahraničního reportéra. Konkrétně mluvil o USA, kde pět let žil. Mluvil o tom, jak je důležité být „drzý“, aby se člověk dostal tam, kde chce natáčet, a jak je potřeba být pohotový v každé situaci.

Další moderátor a redaktor ČT Daniel Stach měl prezentaci o tom, jak vést rozhovor a jak je zásadní příprava na rozhovor. „Poslouchejte respondenta, co říká, ale taky co neříká. A občas to, co neříká, je důležitější než to, co říká,“ radil mladým televizním nadšencům.

Následoval oběd v místní kantýně, po kterém přišly na řadu workshopy. Učili jsme se stříhat reportáže a byli jsme také v nahrávacím studiu. V něm jsme četli úryvky z textů a říkali si, na co je třeba si při mluvení dávat pozor. Poslední workshop byl zaměřen na práci s kamerou. Měli jsme možnost vyzkoušet si držet velkou televizní kameru a říkali jsme si, jak natočit dobrý záběr.

Součástí semináře bylo i vyhlášení soutěže o Cenu Zpráviček, které jsme se zúčastnili s rozhovorem o ZŠ Pernerova. Nechybělo tak vyhlášení výsledků, kdy Martin Řezníček a Daniel Stach společně s moderátorkou Světlanou Witowskou komentovali naše reportáže a dávali rady, co bychom mohli do příště zlepšit. Poté následovalo hlasování diváků, kdy jsme mohli přes mobilní telefon zhodnotit reportáže dalších škol. S naším videem jsme se nakonec umístili na prvním místě, což pro nás bylo skutečně příjemným překvapením.

Na závěr jsme měli možnost se podívat do zákulisí televize, viděli jsme například zpravodajský velín a přilehlé studio, ve kterém se zrovna natáčelo, nebo režii, v níž jsme viděli, jak natáčení zpráv probíhá. Akce končila přibližně v pět hodin, všichni jsme si ji moc užili a hodně nového se přiučili. Doufáme, že brzy do České televize znovu zavítáme.

Foto: Ondřej Luks (GymTV Příbram, pro ČT24), Kryštof Vilgus (MK)

Anna Bartoníčková
17.11.2019