Jak se dělá televize s ČT: školní televize se setkaly v Příbrami

Jak se dělá televize s Českou televizí? Pátý ročník tohoto setkání školních televizí se konal na Gymnáziu Příbram od 1. do 3. listopadu. Akci pořádala zdejší školní televize GymTV. Jako naše školní televize Reflegs TV jsme si celou akci velmi užili, zúčastnili jsme se v jiném složení už jednou, v roce 2015. Do Příbrami letos vyrazil celý náš tým (Boyan Malinov, Kryštof Vilgus, Anna Bartoníčková, Vašek Zachariáš, Aneta Hanzalová) a doprovodila nás naše vedoucí Mgr. Michaela Smolařová s Mgr. Olgou Fišerovou.

Ve čtvrtek odpoledne jsme dorazili na gymnázium v Příbrami a členové GymTV nás příjemně přivítali. Dostali jsme své zázemí v jedné z učeben a byli zvědaví, co nám připraví další den.

Páteční program byl opravdu velmi nabitý. Den zahájil šéfredaktor zpravodajství ČT Zdeněk Šámal a následovala diskuse s Václavem Moravcem. Řešila se opravdu zajímavá témata, nejvíce se skloňovala objektivita. Velmi nás zaujala práce „televizních rosniček“. Představila nám ji meteoroložka Taťána Míková. Překvapilo nás, že meteorologové v České televizi si celé animace připravují sami, dokonce si i zjišťují, které počasí nás čeká.

Martin Řezníček, současný moderátor zpravodajství ČT, přednášel hlavně o práci zpravodaje v zahraničí. On sám pracoval 5 let v USA a přesvědčil nás, že práce zahraničních zpravodajů není zrovna lehká, musí si všechno zajišťovat sami. Další se nám představil Miroslav Langer, sportovní komentátor, který se zúčastnil všech olympiád už od roku 2000 a komentuje sporty jako krasobruslení, gymnastika a jezdectví, kromě toho je editorem pořadu Branky body vteřiny. V závěru dne s námi besedovala také Jana Záhorková, vedoucí vysílání Studia 6, a Charilaos Karadžos, jeden z nejzkušenějších režisérů velkých sportovních přenosů. Jana Záhorková nám vyprávěla o časové náročnosti své práce a fungování Studia 6, Charilaos Karadžos mluvil o své kariéře, zkušenostech a o tom, jak se dostal k režírovaní pořadu Objektiv.

Večer nás čekala prezentace školních televizí a vyhlášení Ceny Zpráviček. S naší reportáží jsme se umístili v celkovém pořadí na krásném čtvrtém místě a dostalo se nám příznivé odezvy i nám tvůrci Zpráviček dali pár tipů na lepší reportáže do budoucna.

Sobota byla nabitá hlavně workshopy s odborníky z různých oblastí. Na výběr jsme měli mezi workshopy spíše technickými i moderátorskými a reportérskými. Jakub Železný nám představil svou roli moderátora a upozornil na nejčastější chyby především v jazyce moderátorů. Světlana Witowská velice poutavě mluvila o vedení rozhovoru, dostalo se i na ukázky například z jejího nejslavnějšího rozhovoru s Andrejem Babišem. Dále jsme se dozvídali a zkoušeli si práci kameramana, střihače anebo třeba zjišťovali více o využití moderních technologií ve vysílání, například mobilních telefonů nebo dronů.

Páté setkání Jak se dělá televize s Českou televizí bylo zakončeno workshopem s dramaturgem Zpráviček Petrem Kopeckým a moderátorem Jakubem Voříškem. Ukázali nám, jak se zpracovávají Zprávičky a webové stránky ČT :D a představili možnosti spolupráce se školními televizemi. Vyzkoušeli jsme si sepsat krátkou zprávu o této akci a přečíst ji před ostatními.

Kromě besed a workshopů jsme mohli v pátek zavítat také do velkého přenosového vozu ČT, který byl přistaven na školním dvoře a otevřen všem zájemcům. Po oba dny bylo také v jedné z učeben zřízeno improvizované televizní studio. Česká televize tu natáčela například jeden celý díl Zpráviček nebo vstupy do Studia 6 a Událostí v regionech. GymTV navíc program obou dnů přenášela živě na internet.

Celé setkání nás velmi bavilo a přineslo nám mnoho nového. Těšíme se na další ročník projektu a věříme, že se opět zúčastníme.

Foto: GymTV, školní televize Gymnázia Příbram

Aneta Hanzalová