Náš mezinárodní projekt YOUth for school club

Vážení kolegové, rodiče a přátelé školy,

je to již šest měsíců, kdy jsme začali na naší škole realizovat mezinárodní projekt s názvem YOUth for school club, který je podpořen grantem evropského programu Erasmus+: Evropská dobrovolná služba (dále EDS).

Protože se nacházíme právě v polovině tohoto projektu, rádi bychom vás informovali o jeho průběhu. Nejprve nám však dovolte, abychom vám projekt ve zkratce představili.

Projekt YOUth for school club, na jehož základě hostíme mezinárodního dobrovolníka, je realizován na naší škole ZŠ a MŠ Lyčkovo náměstí, Praha-Karlín. Většina aktivit spojených s projektem probíhá ve školním klubu, který je žákům k dispozici pro smysluplné trávení volného času a nabízí tak prostor k neformálnímu setkávání a interakcím dobrovolníka EDS s žáky, kteří do školního klubu docházejí.

Naším záměrem a cílem je rozvíjet klíčové kompetence účastníků projektu, zlepšit jejich jazykovou vybavenost, rozšířit aktivity školního klubu, hostící organizace (Rodiče Smysluplné školy) a základní školy o mezinárodní rozměr a přinést tak do prostředí mezikulturní učení. V neposlední řadě pak získávat zkušenosti s realizací mezinárodního projektu.

Jak bylo zmíněno na začátku, projekt běží již šestý měsíc, což odpovídá přibližně polovině období projektových aktivit. Jak bychom tedy toto období zhodnotili? Samotná realizace projektu běží hladce, bez jakýchkoliv velkých obtíží. Dobrovolnice Carla se v prvních týdnech a měsících velmi dobře integrovala do místního prostředí. Děti, se kterými přichází denně do kontaktu, si na ni rychle zvykly a považují ji za nedílnou součást školního klubu. Carla je také velmi pracovitá a veškerou svou pracovní náplň zvládá nadprůměrně. Každý měsíc přichází s novými nápady na volnočasové aktivity a v jejich přípravách a realizaci je zcela samostatná, za což jí patří veliký obdiv. Jedinou obtíží, se kterou se setkáváme, je jazyková bariéra, a to jak na straně dobrovolnice (přeci jen je český jazyk dosti těžký), tak i na straně dětí (citelně jim chybí komunikační dovednosti v anglickém jazyce, s čímž naopak Carla nemá problémy). I přes tyto obtíže se však obě strany dokáží domluvit.

Shrnuto a podtrženo, realizace projektu YOUth for school club běží hladce a postupně dochází k naplňování záměru a cílů, které jsme si stanovili na začátku projektu. Pro bližší a aktuální informace o projektu prosím navštivte naše webové stránky nebo se za námi přijďte podívat do školního klubu.

Zdraví Vás koordinátor projektu, Zdeněk Hendrych.

22.2.2016