Výzva: Jak zvládáte distanční výuku? Učím se pro sebe a ne pro učitele, říká deváťačka Julča Müllerová

Nevíte, jak si rozvrhnout svou svou práci do školy tak, abyste ji všechnu stihli? "Na začátku to nebylo jednoduché, musela jsem si vytvořit vlastní strategii," říká Julie Müllerová z 9.C, která se s námi podělila o svoji zkušenost, jak si úkoly lépe rozvrhnout a vypracovat je včas. Čím si pomáháte při každodenních povinnostech? Jaké máte tipy a rady na zvládání distanční výuky? Co vám nejvíce pomohlo? Podělte se s námi!

Jak si uspořádat čas, najít si chvíli také na různé volnočasové aktivity a nesedět u počítače celý den? Mnoho žáků a žákyň má online kromě výuky například i různé kroužky. "Musela jsem se nějak naučit s tím časem pracovat," vzpomíná na jarní lockdown Julie. "Pro nikoho z nás to není jednoduché. Ani pro nás, ani pro učitele. Učit distančně, to mi přijde strašné," dodává.

Proč se rozhodla Julie o své zkušenosti s distanční výukou podělit? "Ostatním bych chtěla pomoct, protože mi to přijde fajn a je to důležité," říká. Také ona se inspirovala, například při diskuzi o hodinách FIE.

"Hlavně jsem si uvědomila, že se neučím pro učitele, pro svoje rodiče, ale pro sebe," zdůrazňuje. A celé povídání uzavírá s tím, že má radost z toho, jak distanční výuka na naší škole funguje.

Tipy a doporučení na zvládání distanční výuky od Julči

• Udržet si denní řád – vstanu, umyju se, obleču se, najím se.
  • Před hodinou si připravím na stůl materiály na daný předmět, učebnice, tabulky, co jsme
    dělali naposledy.
  • Připojuji se na začátek hodiny každého předmětu, pracuji, ptám se, když něčemu nerozumím.
  • Úkoly zadané v hodině plním hned, abych je stihla do konce hodiny nebo aby mi zbyla jen
    část
  • Dlouhodobé úkoly (referáty, prezentace) si naplánuji, abych je nedělal(a) na poslední chvíli.
  • Mám systém poznámkových papírů, na které si píšu data odevzdání, vypíšu si, jaké mám
    úkoly a do kdy. Splněné odškrtávám.
  • Používám lepíky, na které si píšu to nejdůležitější.
  • Důležité je si mezi hodinami udělat přestávku, protáhnout se, udělat si pití, svačinu, odejít na
    chvíli od počítače.
  • Odpoledne si chvíli dělat činnosti, které mě baví nebo jen tak ležet a odpočívat.

Další tipy od Matyáše Starého z 9.A

Zobrazit

Každému může fungovat trochu něco jiného, inspiruje se nebo inspirujte ostatní.

Věříme, že Julča není jediná, kdo má dobré tipy na to, jak lépe zvládat distanční výuku. Jak se daří vám uspořádat si čas, netrávit tolik času u počítače a splnit všechny úkoly? Pošlete nám vaše tipy.

Níže najdete formulář, kde se můžete podělit. Zajímá nás váš názor, budeme proto rádi, pokud nám odpovíte na otázky věnované tomu, jak distanční výuku vnímáte a zvládáte vy. Můžete doplnit i fotky. Výstupy z této výzvy poté dále zpracujeme.

Nezobrazuje se formulář správně? Můžete ho vyplnit na tomto odkazu. Musíte být přihlášeni ke školnímu účtu.

Rozhovor vznikl v návaznosti na poslední setkání školní rady, které se věnovalo právě distanční výuce a kde zástupci a zástupkyně jednotlivých tříd přicházeli s návrhy strategií pro své spolužáky.

Ptali se: Anežka Dvořáková, Andreas Ton / Spolupráce: Tadeáš Cihla / Střih: Michaela Smolařová / Editor: Matouš Ettler

Anežka Dvořáková, Andreas Ton
16.2.2021