Připomínali jsme si historii naší republiky

V úterý 25. 5. se naše třída vydala na místo atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha. Na zastávce Vychovatelna jsme si prohlédli zeď, na které bylo znázorněno, jak k atentátu došlo. U památníku této události jsme zapálili několik svíček. Pak jsme dojeli na Kobyliskou střelnici, kde jsou na desce vystouplá jména zastřelených lidí z období atentátu. Hledali jsme jména nejmladšího a nejstaršího popraveného a také spisovatel Vladislava Vančuru. I tady jsme zapálili svíčku a přečetli jsme si nápis na velkém pomníku.

Ve čtvrtek 27. 5. jsme vyrazili autobusem do obce Lidice. Poslechli jsme si přímo na místě pomocí audio výkladu zajímavé informace o tom, jak to v Lidicích před vypálením vypadalo. Byl to divný pocit, stát tam a koukat na zeď, kde nacisté stříleli všechny muže a stát před sochou všech dětí z Lidic. Byl to nezapomenutelný zážitek, na který určitě nezapomeneme.

V úterý na Den dětí jsme si vyzkoušeli hrát připravenou QR hru Operace Anthropoid. Ve skupinkách jsme hledali QR kódy, které nás na mapě posunuly na další stanoviště. Prošli jsme celkem 15 míst v Libni. Každé místo nás obohatilo novými znalostmi o tom, jak z místa atentátu utíkal Jan Kubiš. Zajímavé bylo, že krvavé dámské kolo Jana Kubiše odvezla teprve 14letá Jindřiška Nováková, která chodila do školy Bohumila Hrabala. Hru jsme ukončili na Palmovce, kde jsme si dali zmrzlinu. Hra má ještě 10 stanovišť v Karlíně a Vysočanech. Domluvili jsme se, že kdo bude chtít, půjde ještě s paní učitelkou Luckou tento zbytek zastávek v sobotu 12. 6. Hra se nám líbila, i když byla celkem dlouhá. Ušli jsme asi 10 km. Hru doporučujeme všem, co se chtějí něco zajímavého dozvědět a projít si neznámá místa Prahy 8.

Napsala Magdaléna Chromá a některé děti z 5. A

Magdaléna Chromá