Podzimní projektový týden pohledem deváťáků

Začátkem listopadu se ve Smysluplné škole konal podzimní projektový týden. Jako v minulém školním roce, i letos byl rozdělen na dvě části, a to na humanitní a část přírodovědnou. Témata projektového týdne se nesla v duchu antiky, národního obrození a energie. Výstupem projektového týdne byla prezentace, kterou žáci a žákyně poslední den projektu odprezentovali. Pracovalo se na tématech, kde se podle slov paní učitelky Jany Vodné Velebové daly využít vědomosti z různých předmětů.

Právě paní učitelka měla na starosti polovinu deváťáků s humanitním zaměřením v rámci projektu. Ti se dozvěděli o Karlu Čapkovi, o jeho dílech, životě a hlavně o jeho románu Krakatit.

Proč zrovna Karel Čapek a jeho román Krakatit?

„Román Krakatit se věnuje tématu vynálezu, který by v nesprávných rukách mohl zničit svět. Někteří by se třeba mohli zamyslet nad tím, jak je náročné být zodpovědný za vynález, který má velmi ničivý potenciál. Karla Čapka jsme si vybrali právě kvůli tomuto románu,“ říká paní učitelka Jana Vodná Velebová.

Proběhly nějaké změny oproti loňskému roku?

Většina učitelů mohla využít materiály, které se jim loni osvědčily, a pracovat s  letošními deváťáky stejně, jako minulý rok. Nám se naše loňské materiály úplně neosvědčily, museli jsme dát hlavy dohromady a celé to vymýšlet a připravovat úplně znovu od začátku. Letos jsme to měli trošičku těžší, protože letošních deváťáků bylo víc. Změnili jsme tedy náplň i organizaci a jinak se nám tam točily i děti. I letos jsme ovšem narazili na problém, tentokrát s nedostatkem místa, přesněji místností.“

Vytvořit školní projekt není vůbec jednoduché, aby vše probíhalo hladce. Jak ho vnímali letošní deváťáci, jsme se ptali Honzy a Adama zvaného Karlos.

Michaela Kroková
4.12.2023