Generovat obrázky nebo psát texty. Umělá inteligence zvládne (skoro) všechno

Generovat obrázky nebo psát texty. Umělá inteligence zvládne (skoro) všechno

Cílem umělé inteligence (neboli AI) je, aby se počítače mohly chovat jako lidé a řešit složité problémy. AI se dnes používá v řadě oblastí. Celkem nedávno byly spuštěné online nástroje, které mají možností opravdu hodně. Co všechno umělá inteligence dokáže a co je nad její síly? Někteří lidé jejích schopností začali zneužívat. Co se přesně stalo?

ChatGPT

Asi nejznámější projekt umělé inteligence od firmy OpenAI. Funguje jako chatbot, tedy formou psaní a textových odpovědí, a to dokonce i v češtině. Tato AI byla vytrénovaná velkým množstvím textu, ze kterého se učila. Zkoušeli jsme s ní „probrat“ hodně věcí, od odpovídání na jednoduché otázky, přes programování až po filozofické úvahy. Zajímavé je, že pro umělou inteligenci byl dříve problém spojit si dvě informace, dnes už zvládá navazující otázky a většina odpovědí jí nedělá problém. Nezvládá jen řešení některých matematických úloh. Někteří lidé si všimli, že se dá schopností takhle šikovného chatbota zneužít. Žáci a studenti po celém světě s její pomocí třeba začali psát různé práce do školy a referáty. S tím se musely nebo budou muset jednotlivé školy vypořádat, na spoustě škol už využívání umělé inteligence zakázali. Umělá inteligence na základu ChatGPT se také stává součástí vyhledávačů a do budoucna se její použití bude určitě jen rozšiřovat. Na některé úlohy je ovšem stále nepoužitelná. Mezi další podobné služby patří třeba CopyAI, která pomůže rozšířit text a napsat třeba e-mail, slogan nebo příspěvek na sociální sítě.

Níže jsme umělé inteligenci ChatGPT zkusili zadat napsání krátkého textu o Karlínu. Můžete se podívat na výsledek. V textu je (minimálně) jedna zásadní chyba, odhalíte ji?

Vyzkoušet

DALL-E 2

Obrázky vždy nemusí odpovídat skutečnosti a ne všechno je takové, jak se zdá. Generovat obrázky takové kvality by lidem ještě před pár lety přišlo směšné, ale dnes kvalitní fotografie s pomocí umělé inteligence zvládneme generovat za několik vteřin. DALL-E byl jeden z prvních, kdo to uměl, služba je ale zpoplatněná. Jedná se o jeden z nejlepších generátorů obrázků. Je ten nejlepší a nejvyužívanější. Je to skvělý nástroj pro vývojáře a designéry, kteří potřebují kvalitní obrázky pro své projekty. Existují však i alternativy zdarma a jedna z nich je Midjourney.

Midjourney

Funguje podobně jako DALL-E, ale je na Discordu. Obrázky vygenerované s pomocí této umělé inteligence jsou taky velmi hezké. Existuje verze zdarma a pokročilejší, kde si můžete nechat vygenerovat obrázky s vyšší kvalitou a pak je zní stáhnout. Pokud máte Discord, tak to určitě zkuste. Zadali jsme umělé inteligenci, aby vykreslila budoucnost, kdy roboti převezmou kontrolu nad světem. Tak uvidíme, jak dlouho to bude trvat!

Vyzkoušet

Mimochodem, poznali jste, že část tohoto článku pomohla napsat umělá inteligence?

 

Autoři: Daniel Tůma, Matouš Ettler

Autor/ka
Daniel Tůma, Matouš Ettler
Publikováno
9.2.2023

Školní média

Novinky ze školy i okolí. Školní webový magazín Lyčkopis, školní televize Reflegs a školní rádio.