Čím jsem starší, tím víc vidím, jak málo toho vím a jak je důležité se pořád o něco zajímat, říká novinář Radek Bartoníček

Čím jsem starší, tím víc vidím, jak málo toho vím a jak je důležité se pořád o něco zajímat, říká novinář Radek Bartoníček

O tom, jaké vlastnosti má mít každý novinář, v čem je tato práce zajímavá nebo co je v novinařině důležité, jsme si povídali s novinářem zpravodajského webového deníku Aktuálně.cz Radkem Bartoníčkem. Po dlouhé covidové pauze jsme spolu s dětmi z Mediálního klubu měli možnost zavítat na exkurzi do mediálního domu vydavatelství Economia, sídlícího nedaleko naší školy.

Novinářské prostředí je něco, o čem si s dětmi často povídáme. Navštívili jsme proto prostory České televize nebo univerzitní Rádio R Masarykovy university v Brně. Do vydavatelství, kde se píší noviny a časopisy či webové zpravodajství, jsme zavítali poprvé. Děti tak měly možnost nahlédnout do práce hned několika novinářských pozic.

Pan Bartoníček si pro děti připravil zajímavou besedu hned s několika tématy. Zpočátku představoval jednotlivé tituly vydavatelství, od tištěných Hospodářských novin přes časopis Respekt až po zpravodajský web Aktuálně.cz. Zmínil se také o tom, jakým způsobem ověřovat informace, proč je důležité se na svět dívat očima čtenáře nebo jak se noviny živí.

V rámci besedy jsme se seznámili s redaktorkami domácího oddělení Aktuálně.cz Julií a Dominikou. Každá dětem pověděla svůj příběh, jak se k novinařině dostaly a co je na této profesi tolik baví. „Vždycky mě to lákalo, protože mě to přišlo jako hrozně zajímavé povolání a zároveň že to není vůbec stereotypní. Každý den se dozvídám něco nového, každý den zažívám spoustu zajímavých věcí. Člověk má spoustu příležitostí,“ řekla nám Dominika Hromková.

Následovala prohlídka prostor, kde se noviny, weby a časopisy píší. Newsroom nás ohromil, protože tolik místa, stolů a počítačů jsme pohromadě snad ještě neviděli. Zastavili jsme se u vedoucího domácího oddělení Pavla Švece, nechal nás nahlédnout do redakčního systému a představil nám svoji pozici šéfa: „Co je na práci šéfa nejtěžší? Komplexní práce, která zahrnuje to, že musíte zkoordinovat své kolegy. Musíte nějakým způsobem naplánovat články, musíte jim být při ruce, když ty věci vznikají. Musíte přicházet s nápady, jak ty věci dělat jinak a inovativně. Musíme se trochu odlišit od konkurence,“ popsal. Otázka konkurenceschopnosti je složitá věc a na novináře klade vysoké nároky. „Co je dneska důležité v novinařině, je rychlost. Když jste novinář deníku, měli byste mít něco, co nikdo jiný nemá. Co je na novinařině nejdůležitější? Zajímat se o věci, pořád toužit něco nového se dozvědět a to je skvělé,“ neskrývá nadšení Radek Bartoníček.

V poslední části exkurze jsme se přemístili do zasedací místnosti a děti měly možnost se opět ptát. Povídali jsme si o aktuálních tématech, jako je zdražování, válka na Ukrajině, či prezidenští kandidáti. Na závěr nám pan Bartoníček poradil, jak zpracovávat školní témata, na co se zaměřit v případě škol v přírodě nebo o co se zajímat naopak po prázdninách.

Víc jak dvě hodiny utekly jako voda a my jsme odcházeli plní dojmů, nápadů a inspirace. Moc se těšíme na další setkání, věříme, že nebylo poslední. 

 

Autor/ka
Michaela Smolařová
Publikováno
4.7.2022

Školní média

Novinky ze školy i okolí. Školní webový magazín Lyčkopis, školní televize Reflegs a školní rádio.