List pamatováček č. 1 - nové
Zdravím vás všechny a dávám novou informaci o listech pamatováčcích. Je to nabídka a můj názor, pokud s ním nesouzníte, respektuji plně váš názor a rozhodnutí listy pamatováčky neužívat.
Naše třída je již, myslím si, dobře zharmonizována a vyladěna, proto začnu zvyšovat některé nároky. Ne nátlakem a stresem, ale už je to zapotřebí. Jednou z věcí je procvičování dlouhodobé paměti, kterou nejsem schopná plně zajistit v rámci výuky díky počtu dětí ve třídě (každý den v ranním kruhu máme opakování probraného učiva, ale to nestačí). V dlouhodobé paměti máme uloženy informace většinou na celý život a jsou to převážně informace, které se učíme na 1. stupni základní školy. Budu učit děti myslet, mluvit a argumentovat, ale aby tuto činnost mohly dělat musí mít v hlavě (paměti) nějaké informace, ze kterých mohou vycházet. Myšlení a argumentace stojí na znalostech, si já myslím. Proto děti budou dostávat listy pamatováčky, v nichž najdete informace, které by děti měly umět zpaměti natrvalo. Prosím skladujte si je doma, nevracejte je do školy, a pokud je chcete využít, procvičujte s dětmi s jejich pomocí dlouhodobou paměť. Ideální pro takto malé děti jsou pětiminutové zkoušky - např. cestou někam, při procházce, koupání......z dlouhodobé paměti by se měly informace po delším procvičování vybavit kdykoliv bez váhání a to je cílem listů pamatováčků.
Dnes děti dostanou první list pamatováček, v němž budou informace, které mají děti zpaměti umět za první třídu. Listy pamatováčky budu zároveň dávat na třídní web, kdybyste je ztratili. Vám, kteří souhlasíte s mým názorem předem děkuji za pomoc při ukládání informací do dlouhodobé paměti vašich Zetíků.
Přeji Vám hezký týden, zbytek informací přes sms. Ahoj Veronika
List pamatováček č. 1 zpaměti bys měl/ a znát …….
1) Svou adresu – celou i se směrovacím číslem
2) Své datum narození – den, měsíc, rok
3) Roční období
4) Měsíce v roce – česky i anglicky
5) Dny v týdnu – česky i anglicky
6) Číselnou řadu 0 – 20 – česky i anglicky
7) Základní informace o Karlínu – jak vzniklo jeho jméno, kdo byl Jan Perner, František Křižík, Břetislav Lyčka, město Sokolovo, kostel sv. Cyrila a Metoděje
8) Třídění hub na jedlé, nejedlé, jedovaté, smrtelně jedovaté – uvést příklady známých hub do těchto skupin
9) Bonus – není zatím nutné, ale můžete na tom pracovat – abeceda – i písmena s háčky – už jsme začali v první třídě při recitaci.
10) 23. 9. – začíná astronomický podzim – podzimní rovnodennost - znát podzimní měsíce - září, říjen, listopad