Čtvrtek 22. 10. 2020

Moje Nejlepší děti na světě,

ještě dva dny samostudia a čekají Vás zasloužené podzimní prázdniny.

Udržujte se stále při zdraví, jezte ovoce, zeleninu, sportujte, dělejte dobré skutky, které Vás i ostatní pohladí po duši. Mám Vás ráda. Snad se brzy uvidíme. Objímá Vás na dálku Lucinka

<p>Obrazec dlouhý 37 metrů s jasně viditelnými liniemi o tloušťce mezi 30 a 40 centimetry představuje kočku s natočenou hlavou. Vědci jeho vznik datují do let 200 až 100 před naším letopočtem.</p>

Archeologové na slavné jihoperuánské planině Nazca objevili nový obrazec. Mezi písečnými dunami k takzvaným geoglyfům kolibříka, opice, kosatky nebo lidské postavy, nově přibyla obří kočka. Její stáří vědci odhadují na více než 2000 let.

Na planině Nazca, která leží zhruba 400 kilometrů jižně od peruánské metropole Lima, se nachází přes 300 geoglyfů či jejich pozůstatků na rozloze zhruba 520 kilometrů čtverečních. Obrazce jsou různě veliké a rozpoznatelné pouze z větší výšky či dálky. Vznikly odstraněním svrchní vrstvy kamenů a zeminy, čímž se odkryl světlejší kontrastní materiál.

Smysl obrazců na planině Nazca, zapsaných od roku 1994 na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, zůstává záhadou. Podle některých teorií sloužily k náboženským rituálům jako způsob komunikace s bohy, někteří vědci tvrdí, že šlo astronomický kalendář. Někteří míní, že šlo o zavlažovací systém, podle některých jde o výtvor mimozemské civilizace.

Více informací se dočteš zde

Lucie Glogarová