Deváťáci uctili památku obětí nacistického teroru v Mauthausenu

V blízkosti rakouského městečka Mauthausen byl v srpnu 1938 zřízen koncentrační tábor. V systému nacistických táborů byl Mauthausen označován jako tábor 3. stupně, což znamenalo vůbec nejtvrdší podmínky pro vězněné. Právě do tohoto koncentračního tábora byli koncem října 1942 odvezeni Čechoslováci obvinění ze spolupráce na vojenském útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Žáci 9. tříd základních škol zřizovaných osmou městskou částí vzdali 19. října 2017 společně s radní Janou Solomonovou a dalšími zástupci ÚMČ čest nejen pražským obětem koncentračního tábora. Exkurzi zorganizovala radnice MČ Praha 8.

„Již po šesté jsme si připomněli tragédii československých vlastenců, kteří byli po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha odvlečeni do tohoto vyhlazovacího tábora a zavražděni. Statečnost a vlastenectví nejen pražských obětí uctíváme minutou ticha přímo u Památníku v Mauthausenu. Připomínat bychom si ji však měli častěji,“ popisuje cíl exkurze radní Anna Kroutil.

Jednalo se o nejmasovější popravu československých vlastenců v Mauthausenu, kdy po dobu děsivých devíti hodin byl každé dvě minuty ranou do týla zastřelen jeden člověk. Mnozí z 262 obětí byli obyvateli dnešní Prahy 8 (zejména z Libně, Karlína a Kobylis). „Mezi oběťmi byla také čtrnáctiletá Jindřiška Nováková, žačka základní školy U Zámečku (dnešní ZŠ Bohumila Hrabala), která ukryla kolo, jež bylo použito pro útěk po útoku na Heydricha. Pro žáky účastnící se exkurze je možnost si uvědomit, čemu jejich vrstevníci v minulosti čelili,“ doplňuje informace radní Jana Solomonová.

Exkurze, která byla organizována a plně hrazena radnicí Prahy 8, se zúčastnilo celkem 281 žáků z 11 škol. „Osobní návštěva místa takové tragédie nám otevírá oči. Je třeba si více cenit světa, ve kterém díky statečnosti našich předků žijeme,“ říká Solomonová, která za Prahu 8 položila k památníků českým obětem věnce a kytici.

Převzato z www.praha8.cz

Marcela Voženílková (Praha 8)
5.11.2017